10x5x1,5 mm N35 Neodyum Magnet (Length 5 mm x Width 10 mm x Thickness 1.5 mm)
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-NEK-17
- Category: Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-NEK-17 |
| Category | : | Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| 100 Quantity | $22.80 | $0.23 | |
| 250 Quantity | $54.63 | $0.22 | |
| 500 Quantity | $104.50 | $0.21 | |
| Stok Yok! | 1000 Quantity | $199.51 | $0.20 |
Please contact us for larger quantities.
10x5x1,5 mm N35 Neodyum Magnet (Length 5 mm x Width 10 mm x Thickness 1.5 mm)
10x5x1,5 mm N35 Neodyum Magnet (Length 5 mm x Width 10 mm x Thickness 1.5 mm)
10 mm Diameter Neodymium Magnet Properties
The 10x5x1,5 mm neodymium magnet is a super-strong neodymium magnet measuring 10 mm in length, 5 mm in width, and 1.5 mm in thickness, and is coated with 1. Quality nickel. Our nickel-plated magnets, which are much more durable and stronger than zinc-plated ones, do not suffer from coating discoloration or peeling. The 10x5x1,5 mm neodymium magnet, despite its small size, can achieve very high carrying capacity. Please pay attention to your multi-menstrual purchases.
The neodymium magnet (NdFeB) consists of an alloy of the elements neodymium, iron and boron (Nd2Fe14B) and passes as the strongest magnets (permanent magnets) in nature. Neodymium magnets, also known as rare earth magnets or permanent magnets, are designed to meet all your needs, from industry to technology, home use to hobby projects. Despite their small size, they play a role in all special projects with the high magnetization power they provide.
⚠️Warnings
10x5x1,5 mm Magnet with Gauss Measurement Report
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request with an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magnet AVM company manufactures magnetic equipment and magnets for many industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling to mining.
| Dimensions | |
| Width | 10 mm |
| Length | 5 mm |
| Height | 1,5 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 2000-3000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |