Ø150x150 mm Ø25x3 S882T Neodymium Magnetic Grid – Compact Design, High Gauss Strength
With installments starting from $0.00!
- Stock: Sadece Teklif
- Model: MGK-EL-329
- Category: Köşeli Elek Mıknatıslar
| Stock | : | Sadece Teklif |
| Model | : | MGK-EL-329 |
| Category | : | Köşeli Elek Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| Stok Yok! | 100 Quantity | $0.00 | $0.00 |
Please contact us for larger quantities.
Ø150x150 mm Ø25x3 S882T Neodymium Magnetic Grid – Compact Design, High Gauss Strength
Ø150x150 mm Ø25x3 S882T Neodymium Magnetic Grid – Compact Design, High Gauss Strength
The 150x150 mm S882T neodymium grid magnet is a compact yet powerful magnetic separator equipped with 3 pieces of Ø25 mm high-strength neodymium bars. Designed for removing ferrous contaminants from powdered and granular materials in food, plastics, and chemical industries.
Product Features:
-
Dimensions: 150 x 150 mm
-
Magnet Rods: Ø25 mm x 3 pcs (Neodymium N35/N52)
-
Model Code: S882T
-
Magnetic Strength: 9000 – 12000 Gauss
-
Material: AISI 304 / 316L Stainless Steel
-
Application: Powder and granule product lines
-
Cleaning: Manual – easy to disassemble
-
Max. Operating Temperature: 80°C
-
Certifications: Gauss Test Report, CE, Food Contact Compliance
Applications:
-
Sugar, flour, starch, and spice production
-
Plastic granules and masterbatch processing
-
Chemical additive manufacturing
-
Pre-packaging and auger outlet filtration
Advantages:
-
Compact design suitable for tight installation spaces
-
Captures even micron-sized ferrous particles
-
Hygienic and food-grade certified
-
High Gauss for maximum magnetic filtration efficiency
Specifications
| Bar Mıknatıs Ölçüleri | |
| Bar Çapı | 25 |
| Dimensions | |
| Width | 126-150 mm |
| Length | 126-150 mm |
| Height | 5 mm |
| Connection | |
| Connection Type | None |
| Magnet Properties | |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |
| Material Properties | |
| Sealing | Yes |
| Ürün Özellikleri | |
| Tutamaklı | No |
| Yakalanabilen Min. Fe-partikül boyutu | 0,04 mm |
| Bar Adet | 3 |
| Çift Sıra | No |
| Dış malzeme özelliği | 304 Quality Stainless |
| Mıknatıs Yüzey Kalitesi | Polisajlı |
| Komple Paslanmaz | Yes |
| Kategori | Manuel Temizlenebilir |
| Tolerans | ±1 |