15x5x5 mm Neodymium Magnet (Diameter 15 mm x Thickness 5 mm)
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-NE-237
- Category: Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-NE-237 |
| Category | : | Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar |
15x5x5 mm Neodymium Magnet (Diameter 15 mm x Thickness 5 mm)
15x5x5 mm Neodymium Magnet (Diameter 15 mm x Thickness 5 mm)
15 mm Rectangular Neodymium Magnet
15x5x5 mm N35 neodymium magnets are rare earth magnets known for their strong magnetic field properties. NdFeB, also known as neodymium, is composed of the elements neodymium, iron, and boron. Neodymium magnets, which are among the strongest permanent magnets, offer incredible power despite their very small size. In daily life, it is used in every field, from sound systems to hard drives, from MRI machines to electric motors. Even in glasses, a neodium magnet can be used for extra glass, while there may also be these magnets in mobile phone cases, sensors that hold the cloth window of a stroller. Neodymium magnets can be found in every project you can imagine.
These neodymium magnets, which are susceptible to corrosion, can operate standardly at temperatures up to 80°C. This square-shaped 15 mm long neodymium magnet is 5 mm wide and 5 mm thick. Cylindrical sintered neodymium magnet steel possesses extraordinary magnetic force. It is ideal for various applications and projects requiring strong magnetic fields. The product is nickel-plated and is of N45 quality. Nickel-plated products are stronger and more resistant to outdoor conditions compared to zinc-plated products.
Information: Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request with an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magneteksan manufactures magnetic equipment and magnets for numerous industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling and mining.
| Dimensions | |
| Width | 5 mm |
| Length | 15 mm |
| Height | 5 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color2 | Gray |
| Gaussian Value | 1000-2000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Strenght | 5-10 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |