16x8x2 mm Neodymium Magnet (Length 16 mm x Width 8 mm x Thickness 2 mm)
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: Sadece Teklif
- Model: MGK-NEK-23
- Category: Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | Sadece Teklif |
| Model | : | MGK-NEK-23 |
| Category | : | Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar |
16x8x2 mm Neodymium Magnet (Length 16 mm x Width 8 mm x Thickness 2 mm)
16x8x2 mm Neodymium Magnet (Length 16 mm x Width 8 mm x Thickness 2 mm)
16 mm Diameter Neodymium Magnet Specifications
16x8x2 mm neodymium magnet is a super strong neodymium magnet that is 16 mm long, 8 mm wide, and 2 mm thick and 1. The quality is nickel-plated. Compared to zinc coatings, nickel is much more durable and strong. The coating on our magnets does not darken or peel off. 16x8x2 mm neodymium magnet, despite its small dimensions, can achieve very high carrying capacity. Please pay attention when making large quantity purchases.
The neodymium magnet (NdFeB) consists of an alloy of the elements neodymium, iron and boron (Nd2Fe14B) and passes as the strongest magnets (permanent magnets) in nature.Neodium magnets, also called rare earth magnets or permanent magnets, are designed to meet all your needs, from industry to technology, from home use to hobby projects. Despite their small size, they take part in all special projects with the high magnetization power they provide.
⚠️Warnings
16x8x2 mm Neodymium Magnet with Gauss Measurement Report
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request for an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magnetis AVM company manufactures magnetic equipment and magnets for many industries from defense to automotive, from public to food companies, from recycling to mining.
| Dimensions | |
| Width | 16 mm |
| Length | 8 mm |
| Height | 2 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color2 | Gray |
| Gaussian Value | 2000-3000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |