20x8x2 mm Neodymium Magnet (Length 20 mm x Width 8 mm x Thickness 2 mm)
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-NEK-28
- Category: Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-NEK-28 |
| Category | : | Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar |
20x8x2 mm Neodymium Magnet (Length 20 mm x Width 8 mm x Thickness 2 mm)
20x8x2 mm Neodymium Magnet (Length 20 mm x Width 8 mm x Thickness 2 mm)
Specifications of 20 mm Diameter Neodymium Magnet
20x8x2 mm neodymium magnet is a super strong neodymium magnet with a length of 20 mm, a width of 8 mm and a thickness of 2 mm, and 1. The quality is nickel-plated. Compared to zinc coatings, nickel is much more durable and strong. The coating on our magnets does not darken or peel off. The 20x8x2 mm neodymium magnet, despite its small size, can achieve very high carrying capacity. Please pay attention when making large quantity purchases.
The neodymium magnet (NdFeB) consists of an alloy of the elements neodymium, iron and boron (Nd2Fe14B) and passes as the strongest magnets (permanent magnets) in nature.Neodium magnets, also called rare earth magnets or permanent magnets, are designed to meet all your needs, from industry to technology, from home use to hobby projects. Despite their small size, they take part in all special projects with the high magnetization power they provide.
⚠️Warnings
20x8x2 mm Neodymium Magnet with Gauss Measurement Report
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request for an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magnetis AVM company manufactures magnetic equipment and magnets for many industries from defense to automotive, from public to food companies, from recycling to mining.
| Dimensions | |
| Width | 20 mm |
| Length | 8 mm |
| Height | 2 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color2 | Gray |
| Gaussian Value | 4000-5000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |