25x25x5 mm N52 Neodymium Magnet
25x25x5 mm N52 Neodymium Magnet
$8.75
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-NEK-5
- Category: Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-NEK-5 |
| Category | : | Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar |
Product Added to Cart
25x25x5 mm N52 Neodymium Magnet
If you have questions about the product, you can contact our team before purchasing.
Product Added to Wishlist
25x25x5 mm N52 Neodymium Magnet
The product has been saved to your list so you can access it later. You can turn the product into an order at any time by going to the favorites area. Have fun shopping.
3 days in delivery!
Delivery by 30 May 2026 Saturday at the latest.
WhatsApp Support
N52 Neodymium Magnet - Very Strong
Neodymium magnets are rare earth magnets known for their strong magnetic field properties. NdFeB, also known as neodymium, is composed of the elements neodymium, iron, and boron. Neodymium magnets, which are among the strongest permanent magnets, offer incredible power despite their very small size. In daily life, it is used in every field, from sound systems to hard drives, from MRI machines to electric motors. While neodymium magnets can be used for extra lenses even in glasses, they can also hold the fabric window of a stroller, in mobile phone cases, and in sensors.these could be magnets. Neodium magnets can be included in every project you can imagine. These neodymium magnets, which are susceptible to corrosion, can operate at temperatures up to 80°C as standard.
25mm (2.5cm) long, 25mm (2.5cm) wide and 5mm(0.5cm) thick The neodymium magnet has class N52. This powerful magnet, which can be used for hobby purposes, can be employed in a variety of projects. Experiments may be preferred in situations such as obtaining electricity through rotational motion within motors.N52 neodymium magnet features;
- The product is nickel-plated. It is not zinc or a low-quality coating.
- This N52 quality magnet can operate at temperatures up to 80°C.
- Nickel plating does not tarnish, discolor, or flake off.
- This coating also makes the magnet stronger.
Our magnets have Gauss certification and will be sent to you with an extra fee if requested. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magneteksan manufactures magnetic equipment and magnets for numerous industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling and mining.
| Dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Length | 25 mm |
| Height | 5 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color2 | Gray |
| Gaussian Value | 4000-5000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Strenght | 25-50 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N52 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |