Ø25x8.5x10 mm Neodymium Ring Magnet
Ø25x8.5x10 mm Neodymium Ring Magnet
$4.97
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-NE-42
- Category: Normal Delikli Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-NE-42 |
| Category | : | Normal Delikli Neodyum Mıknatıslar |
Product Added to Cart
Ø25x8.5x10 mm Neodymium Ring Magnet
If you have questions about the product, you can contact our team before purchasing.
Product Added to Wishlist
Ø25x8.5x10 mm Neodymium Ring Magnet
The product has been saved to your list so you can access it later. You can turn the product into an order at any time by going to the favorites area. Have fun shopping.
3 days in delivery!
Delivery by 31 May 2026 Sunday at the latest.
WhatsApp Support
Ring Neodymium Magnet Ø25x8.5x10 mm
The ring-hole neodymium magnet has a diameter of 25 mm and a custom size. This NdFeB neodymium magnet is classified as a permanent and rare earth magnet and is the strongest type of magnet in nature. with a thickness of 10 mm, it offers a very strong attraction force. Therefore, keep away from children and electronic devices. Do not hit each other, it may break. Neodium magnets are very strong, but also very fragile. If these two powerful magnets collide with each other, there is a very high probability of them breaking.
Make sure that it is separated by pushing and not pulling from where it sticks as a usage. Be careful not to squeeze your hand. These neodymium magnets, the strongest in nature, retain their power for a long time. Do not expose it to high temperatures because temperatures above 80 degrees cause neodymium magnets to lose their magnetic field.
Info:Our magnets have Gauss certification and will be sent to you with an extra fee if requested. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magneteksan manufactures magnetic equipment and magnets for numerous industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling and mining.
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Inner Diameter | 8,5 mm |
| Height | 10 mm |
| Connection | |
| Connection Type2 | Normal Hole |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color2 | Gray |
| Gaussian Value | 3000-4000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Ring (Holey) |
| Strenght | 25-50 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |