Ø28x8.5x10 mm Neodymium Ring Magnet
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: Sadece Teklif
- Model: MGK-NE-43
- Category: Normal Delikli Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | Sadece Teklif |
| Model | : | MGK-NE-43 |
| Category | : | Normal Delikli Neodyum Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| Stok Yok! | 50 Quantity | $262.80 | $5.26 |
Please contact us for larger quantities.
Ø28x8.5x10 mm Neodymium Ring Magnet
Ø28x8.5x10 mm Neodymium Ring Magnet
Ring Neodymium Magnet Ø28x8.5x10 mm
Ø28x8.5x10 mm neodymium magnet with ring hole has a special size and is 28 mm in diameter. The NdFeB neodymium magnet is known as a permanent and rare earth magnet and is one of the strongest magnet types in nature. With a thickness of 10 mm, it offers an extremely strong attraction. Therefore, it is important to keep it away from children and electronic devices. Avoid bumping magnets against each other because they can break. Neodymium magnets are very strong, but also fragile. There is a high risk of breakage when two strong magnets hit each other.
During use, take care to push the magnets apart, not pull them apart. Be careful not to pinch your hands. Neodymium, the strongest magnet in nature, retains its magnetic power for a long time. However, they lose their magnetic field when exposed to temperatures above 80 degrees, so avoid high temperatures.
| Dimensions | |
| Diameter | 28 mm |
| Inner Diameter | 8,5 mm |
| Height | 10 mm |
| Connection | |
| Connection Type | Normal Hole |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 3000-4000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Ring (Holey) |
| Strenght | 25-50 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |