Ø2x2.4 mm Special Neodymium Magnet
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: Sadece Teklif
- Model: MGK-NE-247
- Category: Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | Sadece Teklif |
| Model | : | MGK-NE-247 |
| Category | : | Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| Stok Yok! | 100 Quantity | $7.20 | $0.07 |
Please contact us for larger quantities.
Ø2x2.4 mm Special Neodymium Magnet
Ø2x2.4 mm Special Neodymium Magnet
2 mm Diameter Neodymium Magnet
The 2 mm diameter neodymium magnet is coated with 1. quality nickel. Compared to zinc coatings, nickel is much more durable and strong. The coating on our nickel magnets does not darken or peel off. 2x2.4 mm neodymium magnets, despite their small size, can achieve very high holding capacities. Please pay attention to your multi-menstrual purchases.
neodymium magnets (NdFeB) neodymium, iron and boron of an alloy of (Nd
Warnings
With Gauss Measurement Report
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request with an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magnet AVM company manufactures magnetic equipment and magnets for many industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling to mining.
| Dimensions | |
| Diameter | 2 mm |
| Height | 2,4 |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 2000-3000 Gaussian |
| Shape | Round |
| Strenght | 0-1 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |