30x30x2 mm Neodymium Magnet (Length 30 mm × Width 30 mm × Thickness 2 mm)
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-NEK-37
- Category: Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-NEK-37 |
| Category | : | Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar |
30x30x2 mm Neodymium Magnet (Length 30 mm × Width 30 mm × Thickness 2 mm)
30x30x2 mm Neodymium Magnet (Length 30 mm × Width 30 mm × Thickness 2 mm)
30 mm Length Neodymium Magnet Rectangle
30x30x2 mm neodymium magnet is a super strong neodymium magnet with a length of 30 mm, a width of 30 mm and a thickness of 2 mm, and 1. The quality is nickel-plated. Compared to zinc coatings, nickel is much more durable and strong. The coating on our magnets does not darken or peel off. The 30x30x2 mm rectangular neodymium magnet, despite its small size, can achieve very high carrying capacity. Please pay attention when making large quantity purchases.
neodymium magnets (NdFeB) neodymium, iron and boron of an alloy of (Nd
⚠️Warnings
30x30x2 mm Neodymium Magnet with Gauss Measurement Report
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request for an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magnetis AVM company manufactures magnetic equipment and magnets for many industries from defense to automotive, from public to food companies, from recycling to mining.
| Dimensions | |
| Width | 30 mm |
| Length | 30 mm |
| Height | 2 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color2 | Gray |
| Gaussian Value | 4000-5000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |