Ø32x18x6 mm Perforated Ring Neodymium Magnet
Ø32x18x6 mm Perforated Ring Neodymium Magnet
$5.48
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-NED-15
- Category: Normal Delikli Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-NED-15 |
| Category | : | Normal Delikli Neodyum Mıknatıslar |
Product Added to Cart
Ø32x18x6 mm Perforated Ring Neodymium Magnet
If you have questions about the product, you can contact our team before purchasing.
Product Added to Wishlist
Ø32x18x6 mm Perforated Ring Neodymium Magnet
The product has been saved to your list so you can access it later. You can turn the product into an order at any time by going to the favorites area. Have fun shopping.
3 days in delivery!
Delivery by 30 May 2026 Saturday at the latest.
WhatsApp Support
Perforated Neodymium Magnet Ø32x18x6 mm
The ring-hole neodymium magnet has a diameter of 32 mm and is a custom-made size. This NdFeB neodymium magnet is classified as a permanent and rare earth magnet and is the strongest type of magnet in nature. With a thickness of 6 mm, it offers a very strong attraction force. Therefore, keep away from children and electronic devices. Do not hit each other, it may break. Neodium magnets are very strong, but also very fragile. If these two powerful magnets collide with each other, there is a very high probability of them breaking.
When in use, ensure it detaches by pushing, not pulling, from the surface it is attached to. Be careful not to squeeze your hand. These neodiums, which are the most powerful magnets in nature, retain their strength for a long time. Do not expose it to high temperatures because temperatures above 80 degrees cause neodymium magnets to lose their magnetic field.
Our magnets have Gauss certification and will be sent to you with an extra fee if requested. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magneteksan manufactures magnetic equipment and magnets for numerous industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling and mining.
| Dimensions | |
| Diameter | 32 mm |
| Inner Diameter | 18 mm |
| Height | 6 mm |
| Connection | |
| Connection Type2 | Normal Hole |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color2 | Gray |
| Gaussian Value | 3000-4000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Ring (Holey) |
| Strenght | 5-10 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |