5x5x2.5 mm N35 Neodymium Magnet (Width 5 mm x Length 5 mm x Thickness 2.5 mm)
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: Sadece Teklif
- Model: MGK-NEK-15
- Category: Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | Sadece Teklif |
| Model | : | MGK-NEK-15 |
| Category | : | Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| Stok Yok! | 100 Quantity | $19.20 | $0.19 |
Please contact us for larger quantities.
5x5x2.5 mm N35 Neodymium Magnet (Width 5 mm x Length 5 mm x Thickness 2.5 mm)
5x5x2.5 mm N35 Neodymium Magnet (Width 5 mm x Length 5 mm x Thickness 2.5 mm)
5 mm Diameter Neodymium Magnet Properties
The 5x5x2.5 mm neodymium magnet is a super strong neodymium magnet measuring 3 mm in length, 2 mm in width, and 1 mm in thickness, and is coated with 1. Quality nickel. Our nickel-plated magnets, which are much more durable and stronger than zinc-plated ones, do not develop corrosion or peel off the coating. Despite their small size, 5x5x2.5 mm neodymium magnets can achieve very high holding capacities. Please take note when purchasing in large quantities.
The neodymium magnet (NdFeB) consists of an alloy of the elements neodymium, iron and boron (Nd2Fe14B) and passes as the strongest magnets (permanent magnets) in nature. Neodymium magnets, also known as rare earth magnets or permanent magnets, are designed to meet all your needs, from industry to technology, home use to hobby projects. Despite their small size, they play a role in all special projects with the high magnetization power they provide.
⚠️Warnings
5x5x1.5 mm Magnet with Gauss Measurement Report
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request with an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magnet AVM company manufactures magnetic equipment and magnets for numerous industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling to mining.
| Dimensions | |
| Width | 5 mm |
| Length | 5 mm |
| Height | 2,5 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 2000-3000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |