Ø63x30 mm 5V 50% Duty Cycle Electromagnet - 45 kg Pull Force
Ø63x30 mm 5V 50% Duty Cycle Electromagnet - 45 kg Pull Force
$75.00
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-E-6330
- Category: Yuvarlak Elektromıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-E-6330 |
| Category | : | Yuvarlak Elektromıknatıslar |
Product Added to Cart
Ø63x30 mm 5V 50% Duty Cycle Electromagnet - 45 kg Pull Force
If you have questions about the product, you can contact our team before purchasing.
Product Added to Wishlist
Ø63x30 mm 5V 50% Duty Cycle Electromagnet - 45 kg Pull Force
The product has been saved to your list so you can access it later. You can turn the product into an order at any time by going to the favorites area. Have fun shopping.
3 days in delivery!
Delivery by 31 May 2026 Sunday at the latest.
WhatsApp Support
Ø63x30 mm Powerful Electromagnet
Those looking for electromagnets in Istanbul can review our manufactured magnets. These electromagnets used for transportation purposes in Ø63x30 mm, P63/30 (63 mm diameter, 30 mm height) size are often preferred in services such as lid transportation, pipe transportation, box transportation.
This product, used in testing equipment, releases the sample after a certain period of time following a specific command. They are also used in sheet metal handling operations.
In addition to being small, they possess high tensile strength.
Our electromagnets are waterproof.
They feature voltage levels of DC 5V, 12V, and 24V.
We manufacture electromagnets in the desired diameter and size.
They have a lifespan of 500,000 cycles.
The operating temperature range is between -10°C and 100°C.
| Dimensions | |
| Diameter | 63 mm |
| Height | 30 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Zinc (Zn) |
| Color2 | Gray |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Round |
| Strenght | 25-50 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Max. Operating Temperature | 100°C |
| Magnet Type | Electric |
| Material Properties | |
| Complete Stainless2 | Yes |
| External Material Feature2 | Steel |
| Exterior Material Quality | 304 Quality Stainless |
| Sealing | Yes |