Ø66 mm Full Rubber Neodium Pot Magnet
Ø66 mm Full Rubber Neodium Pot Magnet
$6.13
With installments starting from $0.43!
- Stock: In Stock
- Model: MGK-KP-7
- Category: Kauçuk Kaplı Pot Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-KP-7 |
| Category | : | Kauçuk Kaplı Pot Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| 25 Quantity | $147.00 | $5.88 | |
| 50 Quantity | $281.75 | $5.64 | |
| 100 Quantity | $539.00 | $5.39 | |
| Stok Yok! | 250 Quantity | $1,286.25 | $5.15 |
Please contact us for larger quantities.
Product Added to Cart
Ø66 mm Full Rubber Neodium Pot Magnet
If you have questions about the product, you can contact our team before purchasing.
Product Added to Wishlist
Ø66 mm Full Rubber Neodium Pot Magnet
The product has been saved to your list so you can access it later. You can turn the product into an order at any time by going to the favorites area. Have fun shopping.
3 days in delivery!
Delivery by 06 April 2026 Monday at the latest.
WhatsApp Support
Kauçuk Kaplı Pot Mıknatıs - Ø66 mm - 20 kg
66 mm çapındaki bu kauçuk pot mıknatıs dişi bağlantı iç çapı 6 mm ve bağlantı uzunluğu 6 mm olarak neodyumdan üretildi. İstediğiniz ebatta firmanıza özgü olarak üretim sağlayabiliriz.
Neodyum mıknatıslar bilindiği üzere çok güçlü bir yapıya sahiptir. Ancak bu kauçuk kaplı pot mıknatıs, iç taraftaki mıknatıs ile arasına bir kauçuk malzeme aldığından çekim gücü belli oranda azaltılmıştır. Bu sayede yapıştırdığınız yere zarar vermez ve çizmez.
Kauçuk kaplanmış neodyum pot mıknatıs maksimum 20 kg ağırlık çekebilmektedir. Dolu ve düz zeminli bir malzeme olduğunda bu değere ulaşabilmektedir. İnce ve pürüzlü, oval yüzeylerde çekim gücü daha düşük çıkabilmektedir.

|
Örnek |
Ç(mm) |
Vida dişi |
Hmm) |
Ağırlık(g) |
Çekme Kuvveti (kg) |
|
A22 |
22 |
M4/M5/M6 |
6 |
10 |
3 |
|
A31 |
31 |
M4/M5/M6 |
6 |
18 |
7 |
|
A36 |
36 |
M4/M5/M6 |
7 |
23 |
8 |
|
A43 |
43 |
M4/M5/M6 |
6 |
30 |
10 |
|
A66 |
66 |
M5/M6/M8 |
8 |
96 |
20 |
|
A88 |
88 |
M6/M8/M10 |
10 |
187 |
42 |
Specifications
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 8 mm |
| Connection | |
| Connection Type | Female |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 1000-2000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Round |
| Strenght | 15-25 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |
| Material Properties | |
| Coating | Rubber |
| Color | Gray |
| Complete Stainless | Yes |
| External Material Feature | Rubber |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Exterior Material Quality | Rubber |
| Sealing | Yes |