Ø80 mm Ferrite Very Strong Pot Magnet
Ø80 mm Ferrite Very Strong Pot Magnet
$17.25
With installments starting from $1.20!
- Stock: In Stock
- Model: MGK-FE-23
- Category: Ferrit Pot Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-FE-23 |
| Category | : | Ferrit Pot Mıknatıslar |
Product Added to Cart
Ø80 mm Ferrite Very Strong Pot Magnet
If you have questions about the product, you can contact our team before purchasing.
Product Added to Wishlist
Ø80 mm Ferrite Very Strong Pot Magnet
The product has been saved to your list so you can access it later. You can turn the product into an order at any time by going to the favorites area. Have fun shopping.
3 days in delivery!
Delivery by 07 April 2026 Tuesday at the latest.
WhatsApp Support
80 mm Ferrit, Kömür, Seramik Pot Mıknatıs
80 mm çapında x 20 mm kalınlığında olan bu güçlü ferrit mıknatıs taşıma ve kaldırma amaçlı kullanılabilir. İster deniz mıknatısı ister farklı amaçlarınız olsun güçlü yapısı ile 40 kg ağırlığa kadar kaldırır.
Ferrit mıknatısların neodyum mıknatıslara göre çekim gücü daha düşüktür. Ancak ekonomik olmaları sebebiyle birçok alanda tercih edilmektedir.
Teknik Detaylar;
- Dış çap: 80 mm
- Kalınlık: 20 mm
- Tolerans: ± 0,1 mm
- Güç: 30-40 kg
- Mıknatıs Türü: Ferrit,
- Kalite: Y35
- Çalışma Sıcaklığı: Maks 220°C

Specifications
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 20 mm |
| Connection | |
| Connection Type | Female |
| Magnet Properties | |
| Coating | None |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 1000-2000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Round |
| Strenght | 25-50 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | Y35 |
| Max. Operating Temperature | 220°C |
| Magnet Type | Ferrite (Oxide) |
| Material Properties | |
| Coating | Zinc |
| Color | Gray |
| Complete Stainless | Yes |
| External Material Feature | Steel |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Exterior Material Quality | 304 Kalite Paslanmaz |
| Sealing | Yes |