80x25x5 mm Neodymium Magnet
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-NE-212
- Category: Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-NE-212 |
| Category | : | Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| 5 Quantity | $93.60 | $18.72 | |
| 10 Quantity | $179.40 | $17.94 | |
| Stok Yok! | 50 Quantity | $858.00 | $17.16 |
Please contact us for larger quantities.
80x25x5 mm Neodymium Magnet
80x25x5 mm Neodymium Magnet
80 mm Rectangular Neodymium Magnet
Neodymium magnets with dimensions of 80x25x5 mm are known for their strong magnetic fields as rare earth magnets. Composed of neodymium, iron, and boron, these NdFeB magnets offer incredible strength despite their small size. They are used in a variety of applications, from sound systems to hard drives, MRI machines to electric motors. In everyday life, they can be found in glasses, baby strollers, cell phone cases, and sensors, fitting into almost any project you can imagine.
These neodymium magnets are not resistant to corrosion but can operate up to 80°C as a standard. This rectangular magnet, measuring 60 mm in length, 25 mm in width, and 5 mm in thickness, is ideal for applications requiring strong magnetic fields. Nickel-coated and of N35 quality, it is more durable and stronger compared to zinc-coated products.
| Dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Length | 80 mm |
| Height | 5 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 3000-4000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Strenght | 25-50 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |