8x3x2 mm Neodymium Magnet - N52 Grade (Width 8 mm x Length 3 mm x Thickness 2 mm)
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: Sadece Teklif
- Model: MGK-NEK-16
- Category: Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | Sadece Teklif |
| Model | : | MGK-NEK-16 |
| Category | : | Kare Dikdörtgen Neodyum Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| Stok Yok! | 100 Quantity | $28.80 | $0.29 |
Please contact us for larger quantities.
8x3x2 mm Neodymium Magnet - N52 Grade (Width 8 mm x Length 3 mm x Thickness 2 mm)
8x3x2 mm Neodymium Magnet - N52 Grade (Width 8 mm x Length 3 mm x Thickness 2 mm)
8 mm Diameter Neodymium Magnet Properties
The 8x3x2 mm neodymium magnet is a super strong neodymium magnet measuring 3 mm in length, 2 mm in width, and 1 mm in thickness, and is coated with 1. Quality nickel. Our nickel-plated magnets, which are much more durable and stronger than zinc-plated ones, do not suffer from coating discoloration or peeling. The 8x3x2 mm neodymium magnet, despite its small size, can achieve very high carrying capacity. Please pay attention to your multi-menstrual purchases.
The neodymium magnet (NdFeB) consists of an alloy of the elements neodymium, iron and boron (Nd2Fe14B) and passes as the strongest magnets (permanent magnets) in nature. Neodymium magnets, also known as rare earth magnets or permanent magnets, are designed to meet all your needs, from industry to technology, home use to hobby projects. Despite their small size, they play a role in all special projects with the high magnetization power they provide.
⚠️Warnings
8x3x2 mm Magnet with Gauss Measurement Report
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request with an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magnet AVM company manufactures magnetic equipment and magnets for many industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling to mining.
| Dimensions | |
| Width | 3 mm |
| Length | 8 mm |
| Height | 2 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 3000-4000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N52 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |