Ø10x1.8 mm Super Strong Neodymium Magnet (Dia 10 mm)
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: Sadece Teklif
- Model: MGK-NE-263
- Category: Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | Sadece Teklif |
| Model | : | MGK-NE-263 |
| Category | : | Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| Stok Yok! | 100 Quantity | $20.40 | $0.20 |
Please contact us for larger quantities.
Ø10x1.8 mm Super Strong Neodymium Magnet (Dia 10 mm)
Ø10x1.8 mm Super Strong Neodymium Magnet (Dia 10 mm)
10 mm Diameter Neodymium Magnet
10x1.8 mm neodymium magnet 1. Quality coated with nickel. The nickel coating on our magnets, which is much more durable and strong compared to zinc coatings, does not darken or peel off. Despite its small size, an 8 mm diameter neodymium magnet can achieve very high carrying capacity. Please pay attention to your multi-menstrual purchases.
neodymium magnets (NdFeB) neodymium, iron and boron of an alloy of (Nd
Warnings
10x1.8 mm Magnet with Gauss Measurement Report
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request with an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magnet AVM company manufactures magnetic equipment and magnets for numerous industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling to mining.
| Dimensions | |
| Diameter | 10 mm |
| Height | 1,8 |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 2000-3000 Gaussian |
| Shape | Round |
| Strenght | 1-2 kg |
| Tolerance | ± 0,2 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |