Ø12x6 mm Super Strong Neodymium Magnet (Dia 12 mm)
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-NE-268
- Category: Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-NE-268 |
| Category | : | Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| 100 Quantity | $86.40 | $0.86 | |
| 250 Quantity | $207.00 | $0.83 | |
| Stok Yok! | 500 Quantity | $396.00 | $0.79 |
Please contact us for larger quantities.
Ø12x6 mm Super Strong Neodymium Magnet (Dia 12 mm)
Ø12x6 mm Super Strong Neodymium Magnet (Dia 12 mm)
12 mm Diameter Neodymium Magnet - Very Strong
The super-strong neodymium magnet produced with a diameter of 12 mm and a thickness of 6 mm is coated with 1st quality nickel. Compared to zinc coatings, nickel is much more durable and powerful; our nickel-coated magnets do not tarnish or peel off. Despite its small size, a 12 mm diameter neodymium magnet can achieve very high holding capacity. Please pay attention to your multi-menstrual purchases.
The neodymium magnet (NdFeB) consists of an alloy of the elements neodymium, iron and boron (Nd2Fe14B) and passes as the strongest magnets (permanent magnets) in nature. Neodymium magnets, also known as rare earth magnets or permanent magnets, are designed to meet all your needs, from industry to technology, home use to hobby projects. Despite their small size, they play a role in all special projects with the high magnetization power they provide.
Warnings
12 mm Magnet with Gauss Measurement Report
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request with an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magnet AVM company manufactures magnetic equipment and magnets for numerous industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling to mining.
| Dimensions | |
| Diameter | 12 mm |
| Height | 6 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 3000-4000 Gaussian |
| Shape | Round |
| Strenght | 1-2 kg |
| Tolerance | ± 0,2 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |