150x150 mm Bare Type Ferrite Grid Magnet
With installments starting from $0.00!
- Stock: In Stock
- Model: MGK-EL-96
- Category: Özel Tasarım Elek Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-EL-96 |
| Category | : | Özel Tasarım Elek Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| Stok Yok! | 100 Quantity | $0.00 | $0.00 |
Please contact us for larger quantities.
150x150 mm Bare Type Ferrite Grid Magnet
150x150 mm Bare Type Ferrite Grid Magnet
Ferrite Magnetic Grid Magnet, Gauss Certified
Our bare type 150x150 mm square grid magnet separator is manufactured in our own facilities. It is installed at the outlet pipes or discharge areas in factories, effectively removing metals from products such as food, plastic, glass, and ceramics. These square grid magnets, capable of attracting even invisible metal dust in the air, can be custom-made to specific sizes and magnetic strengths for your company.
Certification of Magnetic Grid Magnets
Our magnetic grid magnets are certified with magnet measurements according to BRC, HACCP, and other standards.
Gauss Measurement Reported and Food Safe
These magnetic separators, which we produce with BRC and HACCP food safety certification, do not harm food. Neodymium magnet sleeve-type magnetic grids maintain their strength for many years. By installing them at the discharge points of your products, they ensure excellent cleanliness of falling products.
Specifications
| Dimensions | |
| Rod Diameter | 25 mm |
| Width | 126-150 mm |
| Length | 126-150 mm |
| Height | 26-50 mm |
| Connection | |
| Connection Type | None |
| Magnet Properties | |
| Grade | Y35 |
| Max. Operating Temperature | 220°C |
| Magnet Type | Ferrite (Oxide) |
| Ürün Özellikleri | |
| Yakalanabilen Min. Fe-partikül boyutu | 0,03 mm |
| Bar Adet | 3 |
| Çift Sıra | No |
| Dış malzeme özelliği | 304 Quality Stainless |
| Yüzey Kalitesi | Kumlanmış |
| Mıknatıs Yüzey Kalitesi | Polisajlı |
| Sızdırmaz | Yes |
| Komple Paslanmaz | Yes |
| Kategori | Manuel Temizlenebilir |
| Tolerans | ±1 |