Ø15x2.5 mm Neodymium Cylindrical Magnet (Diameter 15 mm x Thickness 2.5 mm)
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: Sadece Teklif
- Model: MGK-NE-276
- Category: Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | Sadece Teklif |
| Model | : | MGK-NE-276 |
| Category | : | Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| Stok Yok! | 100 Quantity | $45.72 | $0.46 |
Please contact us for larger quantities.
Ø15x2.5 mm Neodymium Cylindrical Magnet (Diameter 15 mm x Thickness 2.5 mm)
Ø15x2.5 mm Neodymium Cylindrical Magnet (Diameter 15 mm x Thickness 2.5 mm)
15 mm Diameter Neodymium Magnet - Very Strong
The super strong neodymium magnet produced in 15 mm diameter and 2.5 mm thickness is coated with 1. Quality nickel. Compared to zinc coatings, nickel is much more durable and powerful; our nickel-coated magnets do not tarnish or peel. The 15x2.5 mm neodymium magnet, despite its small size, can achieve very high carrying capacity. Please pay attention to your multi-menstrual purchases.
The neodymium magnet (NdFeB) consists of an alloy of the elements neodymium, iron and boron (Nd2Fe14B) and passes as the strongest magnets (permanent magnets) in nature. Neodymium magnets, also known as rare earth magnets or permanent magnets, are designed to meet all your needs, from industry to technology, home use to hobby projects. Despite their small size, they play a role in all special projects with the high magnetization power they provide.
Warnings
15x2.5 mm Neodymium Magnet with Gauss Measurement Report
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request with an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magnet AVM company manufactures magnetic equipment and magnets for many industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling to mining.
| Dimensions | |
| Diameter | 15 mm |
| Height | 2,5 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 2000-3000 Gaussian |
| Shape | Round |
| Strenght | 1-2 kg |
| Tolerance | ± 0,2 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |