Ø17x3 mm Neodymium Magnet (Diameter 17 mm x Thickness 3 mm)
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-NE-277
- Category: Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-NE-277 |
| Category | : | Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| Stok Yok! | 100 Quantity | $76.80 | $0.77 |
Please contact us for larger quantities.
Ø17x3 mm Neodymium Magnet (Diameter 17 mm x Thickness 3 mm)
Ø17x3 mm Neodymium Magnet (Diameter 17 mm x Thickness 3 mm)
17 mm Diameter Neodymium Magnet - Very Strong
The super-strong neodymium magnet produced in 17 mm diameter and 3 mm thickness is coated with 1. Quality nickel. Compared to zinc coatings, nickel is much more durable and robust; our nickel-coated magnets do not darken or peel off. 17x3 mm neodymium magnets, despite their small size, can achieve very high carrying capacities. Please pay attention to your multi-menstrual purchases.
neodymium magnets (NdFeB) neodymium, iron and boron of an alloy of (Nd
Warnings
17x3 mm Neodymium Magnet with Gauss Measurement Report
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request with an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magnet AVM company manufactures magnetic equipment and magnets for many industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling to mining.
| Dimensions | |
| Diameter | 17 mm |
| Height | 3 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 2000-3000 Gaussian |
| Shape | Round |
| Strenght | 1-2 kg |
| Tolerance | ± 0,2 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |