Ø20x6 mm Neodymium Magnet (Diameter 20 mm x Thickness 6 mm)
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: Sadece Teklif
- Model: MGK-NE-280
- Category: Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | Sadece Teklif |
| Model | : | MGK-NE-280 |
| Category | : | Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| Stok Yok! | 50 Quantity | $93.60 | $1.87 |
Please contact us for larger quantities.
Ø20x6 mm Neodymium Magnet (Diameter 20 mm x Thickness 6 mm)
Ø20x6 mm Neodymium Magnet (Diameter 20 mm x Thickness 6 mm)
20 mm Diameter Neodymium Magnet - Very Strong
The super strong neodymium magnet produced in 20 mm diameter and 6 mm thickness is coated with 1. Quality nickel. Compared to zinc coatings, nickel coatings are much more durable and strong; our nickel-coated magnets do not tarnish or peel off. 20x6 mm neodymium magnets, despite their small size, can achieve very high holding capacities. Please pay attention to your multi-menstrual purchases.
neodymium magnets (NdFeB) neodymium, iron and boron of an alloy of (Nd
Warnings
20x6 mm Neodymium Magnet with Gauss Measurement Report
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request with an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magnet AVM company manufactures magnetic equipment and magnets for numerous industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling to mining.
| Dimensions | |
| Diameter | 20 mm |
| Height | 6 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 4000-5000 Gaussian |
| Shape | Round |
| Strenght | 1-2 kg |
| Tolerance | ± 0,2 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |