Ø22x10 mm Neodymium Magnet (Diameter 22 mm x Thickness 10 mm)
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-NE-284
- Category: Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-NE-284 |
| Category | : | Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| 50 Quantity | $216.00 | $4.32 | |
| Stok Yok! | 100 Quantity | $414.00 | $4.14 |
Please contact us for larger quantities.
Ø22x10 mm Neodymium Magnet (Diameter 22 mm x Thickness 10 mm)
Ø22x10 mm Neodymium Magnet (Diameter 22 mm x Thickness 10 mm)
22 mm Diameter Neodymium Magnet - Very Powerful
The super-strong neodymium magnet produced in 22 mm diameter and 10 mm thickness is coated with 1. Quality nickel. Compared to zinc coatings, nickel is much more durable and robust; our nickel-coated magnets do not darken or peel. Despite its small dimensions, a 22x10 mm neodymium magnet can achieve very high holding capacity. Please pay attention to your multi-menstrual purchases.
The neodymium magnet (NdFeB) consists of an alloy of the elements neodymium, iron and boron (Nd2Fe14B) and passes as the strongest magnets (permanent magnets) in nature. Neodymium magnets, also known as rare earth magnets or permanent magnets, are designed to meet all your needs, from industry to technology, home use to hobby projects. Despite their small size, they play a role in all special projects with the high magnetization power they provide.
Warnings
22x10 mm Neodymium Magnet with Gauss Measurement Report
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request with an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magnet AVM company manufactures magnetic equipment and magnets for numerous industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling to mining.
| Dimensions | |
| Diameter | 22 mm |
| Height | 10 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 2000-3000 Gaussian |
| Shape | Round |
| Strenght | 1-2 kg |
| Tolerance | ± 0,2 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |