Ø25x25 mm Neodymium Magnet (Diameter 25 mm x Thickness 25 mm)
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: Sadece Teklif
- Model: MGK-NE-285
- Category: Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | Sadece Teklif |
| Model | : | MGK-NE-285 |
| Category | : | Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| Stok Yok! | 5 Quantity | $87.45 | $17.49 |
Please contact us for larger quantities.
Ø25x25 mm Neodymium Magnet (Diameter 25 mm x Thickness 25 mm)
Ø25x25 mm Neodymium Magnet (Diameter 25 mm x Thickness 25 mm)
25 mm Diameter Neodymium Magnet - Very Powerful
The super strong neodymium magnet produced in 25 mm diameter and 25 mm thickness is coated with 1. Quality nickel. Compared to zinc coatings, nickel coatings are much more durable and strong; our nickel-coated magnets do not darken or peel off. 25x25 mm neodymium magnets, despite their small size, can achieve very high holding capacities. Please pay attention to your multi-menstrual purchases.
The neodymium magnet (NdFeB) consists of an alloy of the elements neodymium, iron and boron (Nd2Fe14B) and passes as the strongest magnets (permanent magnets) in nature. Neodymium magnets, also known as rare earth magnets or permanent magnets, are designed to meet all your needs, from industry to technology, home use to hobby projects. Despite their small size, they play a role in all special projects with the high magnetization power they provide.
Warnings
25x25 mm Neodymium Magnet with Gauss Measurement Report
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request with an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magnet AVM company manufactures magnetic equipment and magnets for numerous industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling to mining.
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 25 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 2000-3000 Gaussian |
| Shape | Round |
| Strenght | 1-2 kg |
| Tolerance | ± 0,2 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |