Ø4x1 mm Neodymium Magnet (Diameter 4 mm x Thickness 1 mm)
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: Sadece Teklif
- Model: MGK-NE-251
- Category: Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | Sadece Teklif |
| Model | : | MGK-NE-251 |
| Category | : | Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| Stok Yok! | 100 Quantity | $6.48 | $0.06 |
Please contact us for larger quantities.
Ø4x1 mm Neodymium Magnet (Diameter 4 mm x Thickness 1 mm)
Ø4x1 mm Neodymium Magnet (Diameter 4 mm x Thickness 1 mm)
Diameter 4 mm Neodymium Magnet Specifications
The super strong neodymium magnet produced in 4 mm diameter and 1 mm thickness is coated with 1. Quality nickel. Compared to zinc coatings, nickel coatings are much more durable and strong; our nickel-coated magnets do not darken or peel. 4x1 mm neodymium magnets, despite their small size, can achieve very high carrying capacities. Please pay attention to your multi-menstrual purchases.
neodymium magnets (NdFeB) neodymium, iron and boron of an alloy of (Nd
Warnings
4x1 mm Neodymium Magnet with Gauss Measurement Report
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request with an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magnet AVM company manufactures magnetic equipment and magnets for numerous industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling to mining.
| Dimensions | |
| Diameter | 4 mm |
| Height | 1 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 3000-4000 Gaussian |
| Shape | Round |
| Strenght | 0-1 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |