Ø6x25 mm Neodymium Magnet (Diameter 6 mm, Thickness 25 mm)
Ø6x25 mm Neodymium Magnet (Diameter 6 mm, Thickness 25 mm)
$1.37
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-NE-192
- Category: Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-NE-192 |
| Category | : | Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar |
Product Added to Cart
Ø6x25 mm Neodymium Magnet (Diameter 6 mm, Thickness 25 mm)
If you have questions about the product, you can contact our team before purchasing.
Product Added to Wishlist
Ø6x25 mm Neodymium Magnet (Diameter 6 mm, Thickness 25 mm)
The product has been saved to your list so you can access it later. You can turn the product into an order at any time by going to the favorites area. Have fun shopping.
3 days in delivery!
Delivery by 31 May 2026 Sunday at the latest.
WhatsApp Support
Small Neodymium Magnet - D6x25 mm
Neodymium magnets are rare-earth magnets known for their strong magnetic field properties. NdFeB, also known as neodymium, consists of the elements neodymium, iron, and boron. Neodymium magnets, which are among the strongest permanent magnets, offer incredible power despite their very small size. In daily life, it is used in every field, from sound systems to hard drives, from MRI machines to electric motors. While neodymium magnets can be used for extra lenses even in eyeglasses, they can also be found holding the fabric window in a stroller, in cell phone cases, and in sensors. Neodymium magnets can be used in virtually any project you can imagine. These neodymium magnets, which are susceptible to corrosion, can operate at standard temperatures up to 80°C.
6x25 mm neodymium magnet N35 cylinder magnet can be used for hobby experiments, in schools, and in offices. This super-strong neodymium magnet can be used for hobby purposes as well as in projects.
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request with an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magneteksan company manufactures magnetic equipment and magnets for numerous industries, ranging from defense and automotive to public sector and food companies, as well as recycling and mining.
| Dimensions | |
| Width | 6 mm |
| Height | 25 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color2 | Gray |
| Gaussian Value | 1000-2000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Round |
| Strenght | 0-1 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |