Ø6x4 mm Neodymium Magnet – N52 Grade, Super Strong Magnet
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-NE-234
- Category: Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-NE-234 |
| Category | : | Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| 100 Quantity | $16.80 | $0.17 | |
| 250 Quantity | $40.25 | $0.16 | |
| 500 Quantity | $77.00 | $0.15 | |
| 1000 Quantity | $146.99 | $0.15 | |
| 2500 Quantity | $349.98 | $0.14 |
Please contact us for larger quantities.
Ø6x4 mm Neodymium Magnet – N52 Grade, Super Strong Magnet
Ø6x4 mm Neodymium Magnet – N52 Grade, Super Strong Magnet
N52 Neodymium Magnet - 6 mm Diameter
The 6x4 mm N52 neodymium magnet is coated with 1. quality nickel. Compared to zinc coatings, nickel is much more durable and powerful. The coating on our nickel magnets does not darken or peel off. Despite its small size, a 6 mm diameter neodymium magnet can achieve very high carrying capacity. Please pay attention to your multi-menstrual purchases.
The neodymium magnet (NdFeB) consists of an alloy of the elements neodymium, iron and boron (Nd2Fe14B) and passes as the strongest magnets (permanent magnets) in nature. Neodymium magnets, also known as rare earth magnets or permanent magnets, are designed to meet all your needs, from industry to technology, home use to hobby projects. Despite their small size, they play a role in all special projects with the high magnetization power they provide.
Warnings
With Gauss Measurement Report
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request with an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magnet AVM company manufactures magnetic equipment and magnets for numerous industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling to mining.
| Dimensions | |
| Diameter | 6 mm |
| Height | 4 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Shape | Round |
| Strenght | 3-5 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N52 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |