Ø70x32x10 mm Ferrite - Ring-Shaped Ceramic Magnet
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-FE-12
- Category: Normal Delikli Ferrit Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-FE-12 |
| Category | : | Normal Delikli Ferrit Mıknatıslar |
Ø70x32x10 mm Ferrite - Ring-Shaped Ceramic Magnet
Ø70x32x10 mm Ferrite - Ring-Shaped Ceramic Magnet
Ø70x32x10 mm Y35 Round Ring Magnet (1 Piece)
Round ring ferrite magnet with a diameter of 70 mm x 32 mm inner diameter x 10 mm thickness. Ceramic magnets are also called oxide magnets. These Y35 carbon magnets are composed of iron oxide, barium, or strontium elements. It operates at temperatures up to 220°C.
Its magnetic force is lower compared to neodymium magnets. However, they are preferred because they are economical.
Technical Details;
- Outer diameter: 70 mm (7 cm)
- Inner diameter: 32 mm (3.2 cm)
- Thickness: 10 mm (1 cm)
- Tolerance: ± 1 mm
- Magnet Type: Ferrite, Y35
- Operating Temperature: Max 220°C
Our magnets have Gauss certification and will be sent to you with an extra fee if requested. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magneteksan manufactures magnetic equipment and magnets for numerous industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling and mining.
| Dimensions | |
| Diameter | 70 mm |
| Inner Diameter | 32 mm |
| Height | 10 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | None |
| Color2 | Black |
| Shape | Ring (Holey) |
| Strenght | 15-25 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | Y35 |
| Max. Operating Temperature | 220°C |
| Magnet Type | Ferrite (Oxide) |