Ø8x1.5 mm Neodymium Magnet (Diameter 8 mm x Thickness 1.5 mm)
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-NE-257
- Category: Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-NE-257 |
| Category | : | Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| 100 Quantity | $15.60 | $0.16 | |
| 250 Quantity | $37.38 | $0.15 | |
| 500 Quantity | $71.50 | $0.14 | |
| 1000 Quantity | $136.51 | $0.14 | |
| 2500 Quantity | $325.02 | $0.13 |
Please contact us for larger quantities.
Ø8x1.5 mm Neodymium Magnet (Diameter 8 mm x Thickness 1.5 mm)
Ø8x1.5 mm Neodymium Magnet (Diameter 8 mm x Thickness 1.5 mm)
8 mm Diameter Neodymium Magnet
8x1.5 mm neodymium magnet 1. Coated with high-quality nickel. The nickel coating on our magnets, which is much more durable and strong compared to zinc coatings, does not darken or peel off. Despite its small size, an 8 mm diameter neodymium magnet can achieve very high carrying capacity. Please pay attention to your multi-menstrual purchases.
The neodymium magnet (NdFeB) consists of an alloy of the elements neodymium, iron and boron (Nd2Fe14B) and passes as the strongest magnets (permanent magnets) in nature. Neodymium magnets, also known as rare earth magnets or permanent magnets, are designed to meet all your needs, from industry to technology, home use to hobby projects. Despite their small size, they play a role in all special projects with the high magnetization power they provide.
Warnings
Ø8x1.5 mm Magnet with Gauss Measurement Report
Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request with an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magnet AVM company manufactures magnetic equipment and magnets for many industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling to mining.
| Dimensions | |
| Diameter | 8 mm |
| Height | 1,5 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 2000-3000 Gaussian |
| Shape | Round |
| Strenght | 1-2 kg |
| Tolerance | ± 0,2 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |