Ø8x5 mm N52 Neodymium Magnet
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-NEY-15
- Category: Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-NEY-15 |
| Category | : | Yuvarlak Neodyum Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| Stok Yok! | 100 Quantity | $60.00 | $0.60 |
Please contact us for larger quantities.
Ø8x5 mm N52 Neodymium Magnet
Ø8x5 mm N52 Neodymium Magnet
8 mm Diameter Round Neodymium Magnet
Neodymium magnets are rare earth magnets known for their strong magnetic field properties. They consist of the elements neodymium, iron, and boron, abbreviated as NdFeB. Neodymium magnets, among the strongest permanent magnets, offer incredible power despite their very small size. In daily life, they are used in every field, from sound systems to hard drives, MRI machines to electric motors. While neodymium magnets can be used for extra lenses in glasses, they can also hold the fabric window in a stroller, be found in cell phone cases and sensors. Neodymium magnets can be found in every project you can imagine.
These neodymium magnets, which are susceptible to corrosion, can operate standardly at temperatures up to 80°C. This disc-shaped neodymium magnet, with a diameter of 8 mm and a thickness of 5 mm, possesses a remarkably strong magnetic pull. Cylindrical sintered neodymium magnet steel possesses extraordinary magnetic force. It is highly ideal for various applications and projects requiring strong magnetic fields. The product is nickel-plated and is N52 grade. Nickel-plated products are stronger and more resistant to outdoor conditions compared to zinc-plated ones.
Information: Our magnets have Gauss certification and can be sent to you upon request with an extra fee. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magneteksan manufactures magnetic equipment and magnets for numerous industries, ranging from defense and automotive to public sector and food companies, as well as recycling and mining.
| Dimensions | |
| Diameter | 8 mm |
| Height | 5 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 4000-5000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Round |
| Strenght | 3-5 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N52 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |