Ø16x5 mm Female Connection - Neodymium Pot Magnet with Hook
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-P-82
- Category: Neodyum Pot Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-P-82 |
| Category | : | Neodyum Pot Mıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| 50 Quantity | $262.80 | $5.26 | |
| Stok Yok! | 100 Quantity | $503.70 | $5.04 |
Please contact us for larger quantities.
Ø16x5 mm Female Connection - Neodymium Pot Magnet with Hook
Ø16x5 mm Female Connection - Neodymium Pot Magnet with Hook
Usage Areas of Neodymium Hooked Pot Magnets
Neodymium hooked pot magnets are widely used in various industries and daily life due to their strong magnetic grip.
Application Areas
Hooked pot magnets, which can be used in many different areas such as homes, offices, workshops, warehouses, industries, stores, and vehicles, provide temporary or permanent hanging solutions without damaging metal surfaces. Thus, they meet various needs such as organizing tools, hanging posters, or securing equipment.
Ease of Installation and Use
These magnets can be easily applied to metal surfaces and offer practicality with their attach-detach feature. Thanks to the hook on them, objects can be securely hung and quickly changed when needed.
| Dimensions | |
| Diameter | 16 mm |
| Height | 5 mm |
| Connection | |
| Connection Type | Kancalı |
| Connection Diameter | M6 Dişi |
| Magnet Properties | |
| Coating | Nickel (Ni) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 500-1000 Gauss |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Round |
| Strenght | 1-3 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | N35 |
| Max. Operating Temperature | 80°C |
| Magnet Type | Neodymium (NdFeB) |
| Material Properties | |
| Coating | Stainless |
| Color | Gray |
| Complete Stainless | Yes |
| External Material Feature | Steel |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Exterior Material Quality | 304 Quality Stainless |
| Sealing | Yes |