Ø25x5 mm Samarium Cobalt Magnet - 350°C Resistant
Ø25x5 mm Samarium Cobalt Magnet - 350°C Resistant
$18.75
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: In Stock
- Model: MGK-SA-6
- Category: Samaryum Kobalt Mıknatıslar
| Stock | : | In Stock |
| Model | : | MGK-SA-6 |
| Category | : | Samaryum Kobalt Mıknatıslar |
Product Added to Cart
Ø25x5 mm Samarium Cobalt Magnet - 350°C Resistant
If you have questions about the product, you can contact our team before purchasing.
Product Added to Wishlist
Ø25x5 mm Samarium Cobalt Magnet - 350°C Resistant
The product has been saved to your list so you can access it later. You can turn the product into an order at any time by going to the favorites area. Have fun shopping.
3 days in delivery!
Delivery by 01 June 2026 Monday at the latest.
WhatsApp Support
Diameter 25 mm SmCo Magnet (Samarium Cobalt)
Samarium-cobalt (SmCo) magnet, a kind of rare earth magnet, is a strong permanent magnet consisting of two basic elements. The elements samarium and cobalt were used in a very powerful structure to create this permanent magnet.
SmCo samarium cobalt magnets are very similar in strength to neodium magnets. But it can withstand higher temperature.
Properties of Samarium Cobalt Magnets
- Samarium-cobalt magnets are extremely resistant to demagnetization.
- It is resistant to high temperatures. Maximum operating temperatures are between 250 Dec°C (523 K) and 550 Dec°C (823 K)]; Curie temperatures are between 700 dec°C (973 K) and 800 Dec°C (1,070 K).
- They are expensive due to the elements they contain.
- Samarium-cobalt magnets have strong resistance to corrosion and oxidation.
- They generally do not require coating
- They can be used extensively under high-temperature and harsh operating conditions.
- They are brittle and prone to cracking and crumbling.
- Samarium-cobalt magnets have maximum energy products (BH max) ranging from 14 megagauss-oersted (MG·Oe) to 33 MG·Oe; i.e. approx. Dec. 112 kJ/m³ to 264 kJ/m³; theoretical limits are 34 MG·Oe, approximately 272 kJ/m³.
Info:Our magnets have Gauss certification and will be sent to you with an extra fee if requested. Our company provides Gauss measurement and certification services for all magnetic systems. Magneteksan manufactures magnetic equipment and magnets for numerous industries, including defense, automotive, public sector, food companies, and recycling and mining.
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 5 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | None |
| Color2 | Gray |
| Gaussian Value | 3000-4000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Round |
| Strenght | 15-25 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Grade | SmCo32 |
| Max. Operating Temperature | 350°C |
| Magnet Type | Samarium Cobalt (SmCo) |