Ø45x30 mm Electromagnet - High Power, Waterproof
Ø45x30 mm Electromagnet - High Power, Waterproof
$0.00
KDV: Fiyatlara %20 KDV dahildir
Minimum Sipariş: 1 Adet ve Üzeri Sepete Ekle
- Stock: Sadece Teklif
- Model: MGK-E-4530
- Category: Yuvarlak Elektromıknatıslar
| Stock | : | Sadece Teklif |
| Model | : | MGK-E-4530 |
| Category | : | Yuvarlak Elektromıknatıslar |
| Quantity | Pack Price | Unit Price | |
|---|---|---|---|
| Stok Yok! | 100 Quantity | $0.00 | $0.00 |
Please contact us for larger quantities.
Product Added to Cart
Ø45x30 mm Electromagnet - High Power, Waterproof
If you have questions about the product, you can contact our team before purchasing.
Product Added to Wishlist
Ø45x30 mm Electromagnet - High Power, Waterproof
The product has been saved to your list so you can access it later. You can turn the product into an order at any time by going to the favorites area. Have fun shopping.
Ø45x30 mm Size Electromagnet Specifications
These P45/30 (45 mm in diameter, 30 mm in height) electromagnets are frequently preferred for services such as lid handling, pipe handling and box handling.
This product, which is used in test devices, receives a different command after a certain period of time after lifting the sample and releases the sample back. It is also used in sheet metal transportation. Despite their small size, they have a high gravitational force. Our electromagnets are waterproof and operate with voltage levels of DC 5V, 12V, 24V. We produce electromagnets in desired diameter and size. They have 500.000 lifetime and operating temperature is between -10°C and 100°C.
Other Electromagnet Sizes We Produce
In the table below, you can examine the attraction power, weight information and other features of electromagnets of different sizes:

| Model | A (mm) | B (mm) | Strength (kgs) | Watt (W) | Thickness (mm) | Weight (g) |
| MGK-E-4040 | 40 | 40 | 25 | 4,8 | 5.0 | 300 |
| MGK-E-4530 | 45 | 30 | 30 | 4,8 | 5.0 | 287 |
| MGK-E-5030 | 50 | 30 | 35 | 6.0 | 6.0 | 331 |
| MGK-E-5050 | 50 | 50 | 40 | 9,6 | 5.0 | 580 |
| MGK-E-6060 | 60 | 60 | 50 | 17,1 | 6.0 | 1000 |
| MGK-E-6330 | 63 | 30 | 45 | 17,1 | 8.0 | 550 |
| MGK-E-7035 | 70 | 35 | 60 | 9,6 | 10.0 | 800 |
| MGK-E-7045 | 70 | 45 | 70 | 15.0 | 10.0 | 1000 |
| MGK-E-7060 | 70 | 60 | 75 | 21,3 | 8.0 | 1360 |
| MGK-E-8038 | 80 | 38 | 65 | 15.0 | 10.0 | 1120 |
| MGK-E-8055 | 80 | 55 | 75 | 14,4 | 12.0 | 1620 |
| MGK-E-8060 | 80 | 60 | 80 | 23,5 | 10.0 | 1780 |
| MGK-E-9060 | 90 | 60 | 95 | 14,4 | 12.0 | 2250 |
| MGK-E-10043 | 100 | 43 | 105 | 21.0 | 15.0 | 2000 |
| MGK-E-10060 | 100 | 60 | 125 | 38.0 | 12.0 | 2780 |
| MGK-E-12060 | 120 | 60 | 190 | 41.3 | 15.0 | 4000 |
| MGK-E-15056 | 150 | 56 | 250 | 37.0 | 25.0 | 5800 |
| MGK-E-18063 | 180 | 63 | 350 | 50.0 | 30.0 | 9500 |
| MGK-E-20060 | 200 | 60 | 500 | 70.0 | 35.0 | 12000 |
| MGK-E-25080 | 250 | 80 | 750 | 90.0 | 40.0 | 23000 |
| MGK-E-275110 | 275 | 110 | 1000 | 140.0 | 50.0 | 38000 |
| MGK-E-300130 | 300 | 130 | 2000 | 160.0 | 60.0 | 45000 |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 30 mm |
| Magnet Properties | |
| Coating | Zinc (Zn) |
| Color | Gray |
| Gaussian Value | 7000-8000 Gaussian |
| Magnet Attraction Distance | 0-5 cm |
| Shape | Round |
| Strenght | 25-50 kg |
| Tolerance | ± 0,1 mm |
| Max. Operating Temperature | 100°C |
| Magnet Type | Electric |
| Material Properties | |
| Complete Stainless | Yes |
| External Material Feature | Steel |
| Exterior Material Quality | 304 Quality Stainless |
| Sealing | Yes |